Kongrenin Amacı

Bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz ‘İzmir Genç Fizikçiler Kongresi (GEFİK-2013)’  ile üniversitelerde lisansüstü eğitim aşamasında olan, doktora sonrası araştırmalar yapan genç fizikçilerin çalışma konularına dair sunumlarıyla aralarında bir etkileşim yaratmalarını amaçlamaktayız.

Bilimin kolektif bir üretim süreci olduğu gerçeğinden yola çıkan bizler, bilimsel üretimi en üst seviyeye çıkarma hedefindeyiz. Bu sürecin içerisinde yer alan bireylerin kendi dar çerçevelerinde yürütemeyecekleri kadar zorlu, bu dar çerçeveler içerisine mahkûm edilen bilimin de kısır ve verimsiz olacağını düşünmekteyiz. Bilimin ancak kendi alanlarında uzmanlaşma çabası içinde olan genç bilim insanlarının birbirleriyle etkileşimleri ile verimli, ilerlemeye açık ve bir o kadar da keyifli olacağına inanmaktayız.

2012 yılındaki ilk kongre bizlere, bu amaçların gerçekleşmesi adına,  kongrenin anlamlı bir araç olduğunu göstermiştir. 36 lisansüstü ve sonrası seviyede, 13 lisans seviyesinde olmak üzere toplam 49 sözlü bildiri ile 13 lisansüstü ve sonrası seviyede, 10 lisans seviyesinde olmak üzere toplam 23 poster sunumu gerçekleştirilmiştir. Geçtiğimiz yıldan bu yıla ne yazık ki fizik başta olmak üzere temel bilimler alanında ülkemizde olumlu gelişmeler yaşanmamıştır. Bilim daha da değersizleştirilmiş, başta fizik bölümleri olmak üzere Türkiye üniversitelerindeki temel bilim bölümlerine ilgi daha da azalmıştır.  Bu yönüyle GEFİK-2013 etkinliğinin tersine bir hava yaratabilmesi, kongrenin bir diğer amacıdır.  

Bu anlamda bilim insanı olma yolunda ilerleyen bizler birbirimizi ve uzmanlık alanlarımız içerisinde yaptığımız çalışmaları tanımak ve tanıtmak, bu yolu birlikte yürümek, alanlarımızda uzmanlaşma süreçlerimiz içerisinde en üst seviyede birbirimizle etkileşmek ve bilgi ortaklıkları kurmak amacıyla sizleri Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ortaklığı ile gerçekleştireceğimiz bu etkinliğimize katılmaya davet ediyoruz.

 

Kongrenin Kapsamı

Bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan GEFİK-2013 etkinliğinin kapsamı geçen yıl olduğu gibi yine sadece fizik alanları ile sınırlı tutulmuştur.  Etkinlik katılımcıları konusunda bir sınır olmamakla birlikte,  sağlıktan eğitim alanına kadar fiziğin tüm anabilim dallarında lisans, lisansüstü seviyede ya da lisansüstü seviye sonrasında eğitim gören/çalışmalar yapan fizikçilerden sözlü bildiri veya poster sunumları ile katılmalarını beklemekteyiz. 


Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. UCBEYİN Bilişim Hizmetleri | İzmir UCBEYİN
Bilişim Hizmetleri
By: Fresh Joomla templates|photoshop brushes